Eşanjör

Mobil Menu

Uzaya Giden İlk Türk Ürünü MIT Eşanjörleri Olacak

Uzaya Giden İlk Türk Ürünü MIT Eşanjörleri Olacak

Uzaya Giden İlk Türk Ürünü MIT Eşanjörleri Olacak Nasa Başkanı Charles Bolden Ekin Endüstriyel Mühendis Grubunu ABD'de Ağırlayacak.

 Uzaya Giden İlk Türk Ürünü Eşanjör Olacak !

 

Bilindiği üzere Apollo Projesi, Nasa tarafından gerçekleştirilen insanlı Ay yolculuğu projesidir. Gemini projesinden (Gemini Projesi:ABD'nin Apollo Projesi'ne hazırlık olarak uyguladığı kendisinden önceki tüm rekorları kıran projesidir. ) sonraki proje olmakla birlikte uzay yarışı ve soğuk savaş , Apollo projesi aşamasına gelinmesinde etkili olmuştur. Proje, Apollo uzay araçları 1961  ile 1975 yılları arasına uygulanmıştır.

MIT Eşanjörleri Apollo 21 İçerisine Yerleştirilecek!

Apollo uzay gemileri 3 kişilik bir kabin, bir füze, özitmeli bir kapsülden ve tesisat kabininden oluşuyordu. Tesisat kabininde ise eşanjörlere ihtiyaç vardı. Eşanjörler ise Apollo uzay mekiğinin atmosferden çıkarken oluşacak basıncı absorbe etmek (basınç kırıcı) olarak kullanılmaktaydı. Füze ise , fırlatma ve manevra amaçlı; kapsül, uzay gemisi ile Ay yüzeyi arasındaki ilişkiyi sağlayabilme amaçlıydı. Önce uzay gemisi fırlatılarak Ay yörüngesine yerleştirilir, sonra 3 astronottan ikisi kapsüle

geçerek Ay yüzeyine bu kapsülün geri itmeli fren sistemi sayesinde Ay'a iner. Görevleri bitince de yörüngede bekleyen uzay gemisine geri dönerlerdi.

 

Ay yüzeyine bu kapsülün geri itmeli fren sistemi sayesinde Ay'a iner. Görevleri bitince de yörüngede bekleyen uzay gemisine geri dönerlerdi. Apollo 18,19 ve 20. uzay araçları hazırlanma aşamasında bütçe kesintisi nedeniyle iptal edilmişti. 2017 yılında ise NASA üyeleri bir araya gelerek  21. Apollo konusunu gündeme getirdi. NASA Başkanı Charles Bolden uzay mekiklerinin 1974  yılında bütçe yetersizliğinden iptal edildiğini ancak Uzay bulguları açısından Apollo 21ʼin küresel önem taşıdığını ve yapımına start verildiğini açıkladı. Charles Bolden Washington'da yapılan basın toplantısında  yeni Apollo'nun diğer uzay mekiklerinden farklı olacağını dile getirirken sözlerine şöyle devam etti: Apollo Projesi kapsamında Kanada, Türkiye, Japonya destekli sürecek  çalışmamızda öncelikle ABD yanında yer alan devletlere çok teşekkür ediyoruz. Yeni Apollo'nun eski apollolardan farkı, devletler birliği tarafından mekanik bilgisinin oluşturulacağını ve eski Apollolardan 60 yıl ileride bir teknolojiye sahip  yeni ve tam donanımlı Apollo olduğunu dile getirirken proje kapsamında 110 milyar dolar bütçe harcanacağını söyledi. 

Nasa Başkanı Charles Bolden Ekin Endüstriyel Mühendis Grubunu ABDʼde ağırlayacak!

 

NASA 21. Apollo  Mekanik tesisat projesi ihalesine katılan Ekin Endüstriyel, atmosfer basıncını absorbe edebilecek eşanjör üretimi çalışmalarını ve örnek ürünleri NASA birimine sunduktan sonra Charles Bolden 10 Haziran 2017 Tarihinde Ekin Endüstriyel yönetim kurulunu sözleşme yapmak için davet etti. MIT eşanjörlerinden bahseden NASA Başkanı Charles Bolden Proje kapsamında atmosfere giriş evresinde basınca dayanabilecek tek eşanjörün MIT olduğunu söyledi.  2017 Ağustos ayında ise Ekin Endüstriyel üretim tesisini görmek için geleceğini açıkladı.

 

 

 

EŞANJÖR SERVİS