Eşanjör

Mobil Menu

PASTÖRİZATÖRLER

HEMEN ARA TEKLİF İSTE KATALOĞU İNDİR

Pastörizatör Nedir?

Pastörizasyon işlemini yapan makinalardır. Süt, krema, mevye suyu, gül suyu, ketçap, mayonez, şıra, bira, şarap, meyve sosu gibi birçok ürünün pastörize etmek mümkündür.

Pastörizatör Nedir?

Pastörizasyon:

Pastörizasyon gıda sanayisinde , besin maddelerini hastalık yapıcı mikroorganizmalardan arındırmak amacıyla yapılan ısıtma yöntemidir.Isıtma yöntemleri arasında eşanjör kullanılmaktadır. İçinde enzim ve bakteri bulunan besleyici özelliği olan maddenin 60 °C'den 100 °C dereceye kadar ısıl işlemle öldürme veya etkisiz hale getirilme işlemidir. Bakterilerin ölüm eğrisi canlının bulunduğu asitlik yüzdesi ve uygulanan sıcaklıkla orantılıdır ve bazı sebzelerdeki enzimlerin parçalanma başlangıcı olan 60 °C'den 100 °C dereceye kadar ısı uygulanarak o besin maddesindeki bozulma enzimi parçalanana ve o besin maddesine özgü bakteri öldürme ya da etkisiz hale getirilme derecesine kadar ısı uygulanır. Besinin merkezindeki sıcaklık esas alınır. Ürünler besin kuvvetine göre bir yıldan bir haftaya kadar dayanıklık kazanır. Pastörize gıdaların ev buzdolabı şartlarında (5-7 °C) saklanması ve satışa sunulması uygundur. Tazeden daha uzun süre tüketilecek gıdalar pastörize edilerek kullanma süresi uzatılır. Süt 63 °C, Turşular 82 °C, Domates suyu 94 °C dereceye kadar ısıtılarak bakterileri etkisiz hale getirilir. Pastörize etme süresinin yarı süresinde madde genellikle suyla soğutularak 40 °C dereceye getirilmelidir, yoksa renk, kalite kayıpları olur.

 

Et ve et suları pastörize edilemez, faydası çok kısa süreli olur. Bu yöntemin yaygın olarak uygulandığı gıdaların başında süt gelir. Ayrıca meyve suları, bira ve şarap gibi içeceklerle bazı katı yiyecekler için de bu yöntem kullanılır. Isıl işlemin 101 ve üstündeki derecelerinde basınç da uygulanması gerekir ve buna sterilizasyon denir. Yüksek proteinli olan et, ve baklagilli sebzelerde ve un gibi karbonhidratlar ihtiva eden gıdalarda uygulanır. MIT pastörizatörler ve gıda ekipmanları ise bu işlemleri en iyi şekilde gerçekleştirir.


Gıdanın raf ömrünü uzatmak amacıyla yapılan gıdaya uygulanan ısıl işlemdir. 60 °C ile 100 °C arasında ısıl işlem uygulanarak gıda içerisindeki zararlı bakterin etkisiz hale getirilmesi sağlanır.

Pastörizatör:
Pastörizasyon işlemini yapan makinalardır. Süt, krema, meyve suyu, gül suyu, ketçap, mayonez, şıra, bira, şarap, meyve sosu gibi birçok ürünü pastörize etmek mümkündür. Saatte 5 ton ile 50 ton arasında çeşitli kapasitelerde üretilebilirler.

Pastörizatör Çeşitleri
-Plakalı Pastörizatör
-Borulu Pastörizatör
-Otoklav tip Pastörizatörler
-Tünel Tip Pastörizatörler

HEMEN ARA TEKLİF İSTE KATALOĞU İNDİR

FACEBOOK'TAN TAKİP ET!

Resmi Facebook hayran sayfamızı beğenin ve gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

NEDEN PLAKALI EŞANJÖR?

  • Çok yüksek verimlerle ısı transferi yapmaktadır.
  • Kompakt yapıları sayesinde çok az yer kaplamaktadır.
  • Tamamen demonte hale getirilip temizlenebilir.
  • Geniş plaka ve conta çeşitliliğine sahiptir.
  • Tamamen Türkiye'de üretilmektedir.
  • Geniş servis ve bayilik ağına sahiptir.
  • Ana üretici tarafından pazara sunulmaktadır.
  • Sizin için her zaman en ekonomik çözümdür.
  • 2 yıl boyunca Ekin Endüstriyel garantisi altındadır.

EŞANJÖR SERVİS