Aşağı kaydır
01.03.2024
Daire Giriş İstasyonu Çalışma Prensipleri

Daire girişi sıcak su istasyonları, merkezi kazan dairesinden gelen suyun bir kısmı ile ısınma sağlarken, diğer bir kısmının eşanjörden geçerek hidrofordan gelen kullanım suyunu ısıttığı ünitelerdir.

Daire giriş istasyonları bir başka adıyla kat istasyonu kullanım suyu öncelikli olup boyler sistemlerinden çok daha konforlu sıcak su kullanımı sunmaktadır. Ani ve değişken kullanım sıcak su ihtiyacında dahi istenilen debide ve sabit sıcaklıkta su sağlar.

Isı İstasyonları (Daire Giriş İstasyonu) Kullanım Alanları

  • Gökdelen veya çok katlı binalarda
  • Merkezi sistemi bulunan veya merkez kaynaklı ısınan villalarda
  • Jeotermal kaynakların kullanımında
  • Neredeyse tüm bölgesel ısıtma sistemlerinde
  • Doğal gaz, fuel oil, odun ve kömür kazanlarında

Daire Giriş İstasyonu(Kat İstasyonu) Tasarımı

Kat İstasyonu Sistemi tasarlarken takip edilen sıra şöyledir:

  1. Pompa ve boru boyutlandırma için debi
  2. Kazan veya bölgesel ısıtma kapasitesi
  3. Rezerv tankının hacmi

Toplam debi, ısıtma devresi debi hızına bağlıdır ve eşanjör için gerekli primer besleme debisi üzerinden belirlenir. Parametrelere bağlı olmak üzere maksimum debi yazın veya kışın görülür. Boru çapları belirlenirken eşdeğer faktörü ve kış aylarında öncelikli evsel sıcak su ihtiyacı göz önüne alınmalıdır.

Eğer evsel sıcak su kontrol vanası mekanik olarak radyatör/yerden ısıtma besleme devresini kapatırsa, %100 evsel sıcak su ihtiyacı olduğu anlaşılır. Eğer bu hatta mekanik denge özelliği olmayan bir vana kullanılırsa, evsel sıcak suyun öncelikli olup olmayacağı düşünülmelidir.