Aşağı kaydır
25.02.2024
Boyler Dayanım Testleri

Boylerler kullanım sıcak suyu sağlayan su ısıtıcılar ve su depolayıcılar olarak hijyenik olmak ve belli standartları sağlamak zorundadır. Su ile temas eden yüzeylerin korozyon süreçlerinin test edilmesi oldukça önemlidir

.Bu testlerin en önemlileri sitrik asit dayanım testi, kaynar su ve buhar dayanım testidir.

Boylerde Sitrik Asit Dayanım Testi

Avrupa Standartlarına göre uygulanan boyler testlerinde %10 sitrik asit çözeltisi kullanılır. Sitrik asit çözeltisi on beş dakika ile süre emaye yüzeyine uygulanır, neticede emaye üzerinde yaptığı deformasyona göre asit dayanımı belirlenir.

MIT Boylerlerin sitrik asit testi ise ISO 2722 standartlarına göre yapılır. MIT Kazan emaye testlerinde sitrik asit çözeltisini 20 dakika gibi uzun bir süre boyunca yüzeye uygulanır. Tüm MIT Boylerler bu test sonucunda alınabilecek en üst seviye olan AA sınıfında olacak şekilde üretilir.

Boyler Kaynar Su ve Buhar Dayanım Testi

Test parçası 48 saat kaynar su ve su buharı testine tabii tutulur. Bu süreç sonunda test parçasının üzerindeki emaye bir miktar azalır. Avrupa Standartlarına göre kabul edilebilir en yüksek miktar 3,5gr/m²'dir. MIT Kazan ürünlerinde ise bu miktar sadece 2gr/m²'dir.

Boylerin Sac Kalitesi

MIT Boylerde uygun Ereğli TRKK 6222 soğuk şekillendirmeye uygun düşük karbonlu sıcak haddelenmiş sac kullanılır. Bu sac yaşlanmaya karşı dayanıklı, kaynak yapımına yatkın, derin çekilebilirlik özelliklerine sahip, tek/çift kat veya tek/çift pişirim yapılarak kullanılan emaye kaplamaya uygun bir sacdır. Ayrıca daldırma galvaniz akümülasyon tanklarında S355J2 (ST 52-3) sac kullanır.