Aşağı kaydır
23.02.2024
Lehimli Eşanjör Plakaları

MIT Lehimli Plakalı Eşanjörleri, farklı ısı transfer ihtiyacına uygun farklı kanal tipli plakalar ile tasarlanabilirler. Lehimli eşanjörlerde kullanılan 3 temel plaka tipi aşağıdaki gibidir.

H-Tipi Plaka

H-Tipi plakalar geniş açılı kanallara sahiptir. Bu geniş açılı kanallar sayesinde ısı transferi yapılan akışkanlar kanallar içinde türbülans yaratacak şekilde hareket eder. Türbülans hem ısı transferini daha verimli hale getirir hem de tortu ve kalıntı birikimini azaltarak bakım sıklığını ve bakım maliyetlerini düşürür. Tortu bırakma ihtimali yüksek olan akışkanların ısı transferinde sıkça tercih edilir.

L-Tipi Plaka

L-Tipi plakalar dar açılı kanallara sahiptir. Bu dar açılı kanallar sayesinde ısı transferi yapılan akışkanlarda basınç kaybı minimumda tutulur. Ancak akışkanın hareketindeki türbülans azalacağı için ısı transferi verimliliği de azalır. Bu yüzden L-Tipi plakalar sadece basınç kaybının kabul edilemez olduğu ısı transferi işlemlerinde kullanılır.

M-Tipi Plaka

M-Tipi plakalar L-Tipi ve H-Tipi plakaların bir kombinasyonudur. İki plakanın da farklı özelliklerini bünyesinde bulunduran bu melez plakalar özellikle iki akışkan arasındaki ısı farkının çok yüksek olduğu durumlarda tercih edilir.