Aşağı kaydır
20.02.2024

Eşanjörün, akışkanlar arasındaki ısı transferini kullanım ihtiyacına uygun şekilde sağlamasında en önemli faktör kullanılan plaka çeşididir. Farklı formlarda tasarlanan eşanjör plakaları sayesinde etkin ısı transferi gerçekleşir. Eşanjör plaka çeşitlerimiz ise aşağıdaki gibidir;

Standart Eşanjör Plakaları
Standart Plakalar, gündelik kullanıma yönelik sıcak su temini, düşük basınçlı buhar uygulamaları, mekan ısıtması gibi standart uygulamalarda kullanılan plakalardır. Bu tür uygulamalarda en doğru çözümü elde etmek için özel dağıtım kanalları, geniş ve dar açılı plaka tasarımları, minimum basınç kayıpları ile maksimum verim alınabilen farklı plaka derinlikleri gibi özelleştirmeler yapılabilir.

Geniş Aralıklı Eşanjör Plakaları
Bazı uygulamalarda eşanjör içinden geçecek akışkanın içerisinde katı partiküller bulunur. Bu uygulamalar için MIT Ekibinin özel olarak tasarladığı geniş aralıklı plakalar ile akışkan içinde bulunan partiküller eşanjör plakasındaki kanallara takılmadan yoluna devam eder ve böylece plakalardaki kirlenme düzeyi minimumda tutulur. Geniş aralıklı tasarıma sahip eşanjör plakaları aynı zamanda standart eşanjör plakalara göre daha kalındır. Bu sayede akışkan içinde bulunması muhtemel olan korozif etmenlere karşı da daha dayanıklıdır. Bu plakalar özellikle tekstil sanayinde atık ısı geri kazanımında optimum verimi sağlamak için kullanılır.

Yarı Kaynaklı Eşanjör Plakaları
Bazı uygulamalarda kullanılan agresif akışkanlar ve yüksek sıcaklıklar eşanjör conta ömürlerini kısaltır. Bu uygulamalarda agresif akışkanın olduğu tarafta eşanjör contası kullanmak yerine iki plakanın birbirine lazer kaynağı ile kaynaklandığı MIT Yarı Kaynaklı plakalar kullanarak eşanjörün dayanıklılığını ve ömrünü uzatıyoruz. Sistemin diğer tarafındaki akışkanın standart uygulamalardaki gibi contalı yüzeyden geçmesi de eşanjöre kolayca bakım yapılmasını sağlar.

Çift Korumalı Eşanjör Plakaları
Proseste kullanılan iki akışkanın kesinlikle birbirine karışmaması gereken durumlarda MIT Çift Korumalı Eşanjör Plakaları sistemin tamamen güvende olmasını sağlar. Bu eşanjörlerde iki plaka birbirine kaynaksız olarak birleştirilmiştir ve bu iki plaka arasında akışkan rahatça akabilmektedir. Herhangi bir kaçak durumunda akışkan diğer akışkana karışamadan bu iki plakanın arasından dışarı sızar ve önceden müdahale edilebilir. Standart contalı eşanjörlere benzerliği sebebiyle kolayca sökülüp temizlenebilir.

Evaparatör Eşanjör Plakaları
MIT Evaparatör teknolojisi endüstriyel akışkan ve kimyasal proseslerdeki konsantrasyon gereklerine yanıt vermek için tasarlanmıştır. 15 yıllık bilgi birikimi ve ar-ge çalışmaları sonucunda MIT markası altında bu konuda eşsiz çözümler sunuyoruz. Ürün viskozitesi, ısı karakteristikleri, konsantrasyon, verim ve üretim miktarlarına göre borulu ve plakalı tip ısı eşanjörleri öneriyoruz. Ayrıca ürün tipi ve ekonomik faktörlere bağlı olarak tek geçişli, ısı ve buhar sıkıştırmasız gibi farklı evaparatör uygulamaları da sunuyoruz.